top of page

Презентація "Подорож до країни Хімляньдії"

Презентація "Розчини "

"Хлоридна кислота та її властивості. Добування хлоридної кислоти.”

Мета:

- формувати знання про хімічні властивості хлоридної кислоти;

- ознайомити із способами добування кислоти;

- удосконалювати вміння проводити лабораторні досліди, спостерігати, порівнювати, робити висновки, розвивати навички учнів у написанні рівнянь хімічних рекцій; продовжувати формувати безпечне поводження під час роботи з хімічними реактивами;

- виховувати свідоме ставлення до вивчення хімії.

Обладнання: витискувальний ряд металів, періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.

 Реактиви: набір індикаторів, розчин хлоридної та сульфатної кислоти, натрій хлорид, магній, мідь, штатив з пробірками.

Базові поняття: метали, складні речовини, кислоти, реакції заміщення, реакції обміну, ряд активності металів.

Тип уроку: комбінований.

Методи та прийоми навчальної  діяльності:

Хімічний експеримент; індивідуальна і групова форми роботи; Ігрові вправи: «Мікрофон», «Хімічний годинник» «Біла ворона», «Вибери мене», розв’язування вправ і задач.

 

Хід уроку.

 

І. Організаційний етап.

Налаштуємось на позитивний настрій

        Подивіться один на одного, усміхніться

       Бажаю успіху на уроці

 

                                                                                                                                                                 Розум полягає не тільки в знанні,

                                                                                                                                                                 але й у вмінні застосувати знання на ділі.

                                                                                                                                                                                                                              Арістотель

 

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Перевірка письмового домашнього завдання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Один учень біля дошки підкреслює кислоти:

HNO3, ZnSO3, H2SO4,  P2O5,  HCl,  CaCO3, H3PO4, H2S, KOH, Ca(NO3)2, HF, Ba(OH)2

2. Другий учень дописує рівняння можливих реакцій:

    ZnO + H2SO4 =

    SO2 + H3PO4 =

    Ca + HCl =

3. Бесіда

Метод „Мікрофон”

Питання до учнів:

  • Які речовини називаються кислотами?

  • Як класифікують кислоти?

  • Як визначити валентність кислотного залишку?

  • Що таке реакція заміщення?

  • Що називаємо реакцією обміну?

 

4.Гра  „Хімічний годинник”.

Вчитель показує на хімічному годиннику кислоти , а учні дають назви.

5. Ігрова вправа ”Біла ворона”.

Вказати яка речовина зайва і чому?

  • HCl; CuO; H3PO4;

  • KOH; H2SO3; H2SiO3;

  • H2SO4; NaCl;  HNO3.

 

IV. Вивчення нового матеріалу.

Кислоти є досить поширеними речовинами . Одна із них заходиться у шлунковому соку  і допомагає перетравлювати їжу. Саме йде мова про хлоридну кислоту

Написання теми уроку.                                                                                                           

1.Тож, охарактеризуємо дану кислоту:

  • Написати формулу хлоридної кислоти;

  • Визначити відносну молекулярну масу даної кислоти;

  • За кількістю атомів Гідрогену – одноосновна;

  • За наявністю атомів Оксигену – безоксигенова;

  • Валентність та назва кислотного залишку – хлорид, одновалентний.

Тому пригадаємо правила техніки безпеки поводження з кислотами.

2. Правила техніки безпеки.

Кислоти     відносяться      до     їдких      речовин.     При     потраплянні     на     шкіру     або      слизові      оболонки      з’являються     хімічні     опіки,     а     при      потраплянні    концентрованої     сульфатної     кислоти      —     навіть     обвуглювання      шкіри.   

При    потраплянні    на    одяг    з’являються    дірки:    одразу    або     після     прання    (в      залежності     від     кількості     кислоти).      Тому     з     кислотами,     особливо     з     концентрованими      треба      поводитися     вкрай      обережно.      Працювати     з     ними     бажано     в     гумових     рукавичках.     Якщо      кислота      випадково     потрапила     на     шкіру,    її      треба      негайно      змити      великою     кількістю      проточної      води,      а     потім      при     необхідності     змочити     ушкоджену      ділянку      шкіри     слабким     розчином      соди.

При     розчиненні     концентрованих      кислот     у     воді      виділяється      велика    кількість     теплоти.     Якщо      наливати     воду     в     склянку     з     концентрованою     кислотою,     то     вода     збирається     на     поверхні     (густина     концентрованих      кислот    більша     за      воду)     і     під     дією     теплоти,     що     виділяється      при      розчиненні,      може    закипіти     і     почати     розбризкуватись.     Тому     при      розбавленні      концентрованих      кислот     обов’язково      треба      наливати     тільки     кислоту      у     склянку     з     водою,    а     не     навпаки.

3.Фізичні властивості хлоридної кислоти

Хлоридна кислота –це розчин хлороводню у воді.

Важча за воду

Летка – димить на повітрі

4. Хімічні властивості  кислоти

1. Перша хімічна властивість хлоридної кислоти – дія на індикатори. Тому пригадайте, що таке індикатори? Які бувають індикатори?

Довести , що в одній із пробірок знаходиться хлоридна кислота

Зробимо висновок.

 

2. Наступною хімічною властивістю хлоридної кислоти є взаємодія з активними  металами.

Прошу пригадати що ви знаєте про ряд активності металів. Який вчений його склав?

Демонстрація досліду. Візьмемо три пробірки з розчином хлоридної кислоти в одну поміщаємо стружку магнію, в другу – цинку, і в третю – міді. Спостерігаємо за змінами. Зробимо висновок, що в першій пробірці відбулася енергійна взаємодія, в другій – повільна, в третій – реакція не відбулася. Запишемо рівняння реакції.

                            Mg + 2HCl → MgCl2 + H2

                            Zn + 2HCl → ZnCl2+H2

                            Cu + HCl →

Вказати тип реакції.

 

3. Також хлоридна кислота добре вступає в реакцію з оксидами металів.

Запишемо рівняння реакції.

CuO+2HCl→CuCl2+H2O

Вкажіть тип даної реакції.

4.Кислота реагує з основами.

Запишемо рівняння відповідної реакції

NaОН + НСl → NаСІ + H2О

Вкажіть тип даної реакції.

5. Взаємодія кислоти із солями металів.

Слід зазначити, що реагентом на хлорид-іон використовують розчин будь-якої солі Аргентуму, найчастіше нітрату. Якщо внаслідок додавання до досліджуваного розчину, утворюється білий не розчинний у нітратній кислоті осад аргентум хлориду.

НСl + АgNOз →АgCl↓ + НNO3

У пробірці в класі

Стрілись дві кумасі

Не шуміли , не кипіли

Лиш миттєво побіліли

І на дно тихенько сіли

Білизна та є міцна

 Їй й нітратна не страшна.

5.Добування    НСl.

Добувають хлороводень промисловим і лабораторним методом. Промисловий метод полягає у безпосередній взаємодії простих речовин хлору та водню в наслідок опромінювання світлом:

Cl2+H2→2HCl

Лабораторний метод ґрунтується на хімічній реакції між концентрованою сульфатною кислотою і кристалічним натрій хлоридом:

H2SO4+2NaCl→Na2SO4+HCl

Утворений газ збирають в пробірці з водою.

 

V.Закріплення знань учнів.

1. Завдання „Вибери мене”. Дописати можливі рівняння реакції і вказати їх тип.:

1)Ca + HCl =>

2)Ag + HCl =>

3)MgO + HCl =>

4)КOH+HCl=>

 

2. Розв’яжемо задачу: На кальцій подіяли хлоридною кислотою масою 38 г. Обчислити масу кальцію, що прореагував.

VI. Підбиття підсумків уроку.

Рефлексія:

1.Що ви дізналися на уроці?

2. З якою кислотою ви ознайомились?

3. Які хімічні властивості характерні для даної кислоти?

4. Які способи добування характерні для кислоти?  

5. Реакція нейтралізації …  

VII. Домашнє завдання.

1.Повторити $ 12

Диференційоване завдання на картках.

 

2.Напишіть рівняння взаємодії хлоридної кислоти з речовинами (де це можливо).

3.ЗАДАЧА.

Алюміній оксид масою 25 г. повністю прореагував з хлоридною кислотою. Яка маса продуктів реакції утворилася?

Презентація на тему :"Хлоридна кислота"

Відео "Взаємодія хлоридної кислоти з оксидами металів"

 

bottom of page